Żywienie szczeniąt. Aby malec rósł zdrowo

Karma dla szczeniątTwierdzi się, że pierwszy rok życia szczeniaka w zależności od wielkości rasy odpowiada 12–15 latom życia człowieka. W związku z szybkim wzrostem w tym okresie potrzeby żywieniowe psa są ogromne. Niezbędne im są duże pokłady energii (tłuszcze surowe i proteiny surowe), białek, minerałów (przede wszystkim wapnia) i witamin.

Mleko matki pierwszym pokarmem malucha

Na początku to mleko matki zapewnia szczeniakowi wszystkie niezbędne substancje. Między 6 a 10 tygodniem pies zaczyna odzwyczajać się od takiego sposobu karmienia i uczy się jeść samodzielnie. Wtedy można zabrać szczeniaka od matki. Pamiętaj, aby zastąpić mleko matki pełnowartościowym pożywieniem!

Co powinien zawierać pełnowartościowy pokarm?

Zapotrzebowanie szczeniaka na substancje odżywcze i energię jest 2–4 razy większe niż u dorosłego psa o porównywalnej wielkości. Połączenie pięćdziesięciu najważniejszych substancji odżywczych, minerałów, elementów śladowych i witamin zaspokoi jego potrzeby żywieniowe. Uzyskanie takiej kombinacji jest jednak prawie niemożliwe w przypadku pożywienia przygotowywanego w domu.

Należy pamiętać, że nieodpowiednie żywienie w fazie wzrostu może prowadzić do trwałych zaburzeń zdrowia. Także dieta składająca się tylko z mięsa jest niezdrowa i może prowadzić do uszkodzenia wątroby czy nerek. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów karm dla szczeniąt czy młodych psów, które zaspokoją potrzeby żywieniowe malucha.

Ile powinien jeść szczeniak?

Nie tylko skład pokarmu jest istotny, ale też jego ilość. Ilość energii, której potrzebuje rosnący pies, musi być dokładnie regulowana. Tutaj sprawdzą się słowa: nie można przesadzić w żadną stronę. Zbyt obfite posiłki mogą prowadzić, zwłaszcza u szczeniąt dużych ras, do niekontrolowanego wzrostu. A to powoduje problemy z układem kostnym.

Ponieważ żołądek szczeniaka jest mały, potrzebuje on mniejszych porcji. Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na energię w pierwszych 4 miesiącach życia należy karmić psa do sześciu razy dziennie. Od szóstego miesiąca wystarczy karmienie trzy razy dziennie. Małe rasy dorastają w wieku 6-9 miesięcy, a duże rasy między 18 a 24 miesiącem życia.

Dla szczeniątPrzejście na pokarm dla dorosłych psów

Jeżeli pies wchodzi w dorosłość, można go przestawić na karmę dla dorosłych psów i zmniejszyć ilość posiłków do dwóch dziennie. Tutaj należy pamiętać, że nie można zmienić karmy z dnia na dzień. W czasie przynajmniej jednego tygodnia należy mieszać dotychczasową karmę z nową i powoli zmniejszać ilość wcześniejszej karmy.

Psy szybko się przyzwyczajają

Ponieważ psy szybko się przyzwyczajają, potrzebują tego samego rodzaju karmy, tego samego miejsca karmienia i tych samych ilości pokarmu. W przeciwnym razie mogą mieć problemy trawienne np. biegunki. Mimo tego trzeba wprowadzać nieco urozmaicenia w diecie. Dlatego większość producentów psich karm oferuje szeroką gamę smaków w swoim asortymencie.

Temperatura jedzenia

Kolejny ważny punkt: jedzenie powinno mieć odpowiednią temperaturę. Należy je podawać w temperaturze pokojowej (20°C-30°C). W innym wypadku może dojść do poważnych zaburzeń trawienia, a nawet zapalenia błony śluzowej żołądka. Dlatego nie podawaj psu karmy prosto z lodówki.

Karma sucha dla szczeniąt w zooplus.

Karma mokra dla szczeniąt w zooplus.

Leave a Reply