Czy istnieją hipoalergiczne koty? Koty dla uczulonych na sierść

Koty hipoalergiczneKichanie, katar, swędzenie i łzawiące oczy – każdy alergik reaguje inaczej na obecność kota. Ale co zrobić kiedy alergik jest miłośnikiem kotów?

Czy istnieje możliwość posiadania kota mimo alergii na sierść?

Alergicy są często uczuleni nie tyle na kocią sierść, co na zawarte w ślinie kota białko Fel D1, przenoszone na sierść podczas codziennego czyszczenia futerka przez kota. Także bezwłose koty wywołują alergie, ponieważ również one codziennie się myją.

W zależności od tego jak silna jest alergia można podjąć kilka środków, które umożliwią posiadanie kota:

  • Pomóc może na pewno niewpuszczanie kota do sypialni, dzięki czemu miejsce to pozostanie wolne od alergenów. Należy także codziennie odkurzać mieszkanie odkurzaczem z mikrofiltrem.
  • Jeżeli te środki nie pomagają, ostatnią możliwością jest wybór rasy hipoalergicznej. Niestety całkowicie hipoalergiczne koty nie istnieją. Niektóre rasy produkują jednak alergeny znacznie mniej uczulające. Rzekomo niewykastrowane koty wydzielają więcej alergenów niż te wykastrowane – jednak nie ma jeszcze wiarygodnych badań, które by to potwierdzały.
  • Istnieją rasy, które produkują mniej alergenów. Należą do nich przede wszystkim rasy orientalne takie jak: kot Balinese, kot orientalny, kot jawajski, ale także devon rex, cornish rex, sfinks czy długowłosy kot syberyjski.

W każdym razie przed zakupem sprawdź jak będziesz reagował na wybraną rasę kota. Poświęć na to tyle czasu, ile tylko możesz. Tylko tak możesz się dowiedzieć czy wasze wspólne życie jest możliwe.

Leave a Reply