Opieka nad szczenną suczką

Szczenna suczkaRady jak obchodzić się z psem w tym szczególnym stanie

Ciąża u suczki trwa około 63 dni. Ale dopiero po upływie co najmniej 20 ciąża jest możliwa do stwierdzenia. Pewność, czy i ile szczeniąt przyjdzie na świat da Ci jedynie USG, jest ono jednak dość drogie.

Oznaki zewnętrzne ciąży

Do pierwszych widocznych oznak ciąży należy obrzmienie gruczołów mlecznych przy jednoczesnej zmianie ich koloru. Dzieje się tak około piątego tygodnia ciąży. Poza tym suczka staje się spokojniejsza niż zwykle. W szóstym lub siódmym tygodniu stopniowo zaczyna powiększać się brzuch, a suczka częściej oddaje mocz. Od około ósmego tygodnia gruczoły mleczne stają się wyraźnie widoczne i może wydobywać się z nich wodnisty płyn.

Odpowiednie pożywienie

Jeżeli do tej pory dieta suczki była zdrowa, nie musisz od razu zmieniać jej pożywienia. Z początkiem ostatnich dwóch do trzech tygodni będzie ona jednak potrzebowała więcej białka. Jedzenie podawaj w 3 do 4 małych porcjach, ponieważ w jej brzuchu to szczenięta zajmują większość miejsca. Zrezygnuj z jedzenia bogatego w węglowodany czy tłuszcze. Zalecane jest zwłaszcza pożywienie dla psów o zwiększonym zapotrzebowaniu energetycznym lub karma dla szczeniąt, która zapewni suczce wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a te będą mogły zostać przekazane szczeniętom.

Odpowiednie miejsce do porodu

Około dwóch tygodni przed porodem, powinieneś zapewnić suczce spokojne miejsce, legowisko dla psa, wyścielone gazetami i kocami. Kojce stworzone specjalnie z myślą o szczennych suczkach są najczęściej wykonane z drewna lub plastiku i łatwo można dostać je na rynku. Ściany kojca muszą być na tyle niskie, aby suczka bez problemu mogła dostać się do środka, ale na tyle wysokie, aby szczenięta nie mogły z niego wyjść. Kojec powinien być na tyle duży, aby suczka swobodnie mogła się w nim rozciągnąć i zostawało jeszcze wystarczająco miejsca dla młodych. Aby uchronić młode przed przypadkowym uduszeniem przez leżącą matkę, warto przymocować do ścian kojca od wewnątrz dodatkową ściankę na wysokości ok. 10 cm, odsuniętą od ścian zewnętrznych ok. 10 cm. To sprawi, że maluchy dociśnięte do ściany, będą mogły wsunąć się pod nią i nie będzie im groziło żadne niebezpieczeństwo.

Wizyta kontrolna u weterynarza

Chociaż suczka może oszczenić się bez pomocy ludzi, zaleca się wizytę u weterynarza. Weterynarz pomoże Ci przygotować się do tego szczególnego dnia.

Leave a Reply