Choroba lokomocyjna u psów

PsyNiektórzy nie znoszą dobrze jazdy pewnymi środkami transportu, takimi jak: samochód, autobus, statek czy samolot. W czasie podróży czują się okropnie. Ich organizmy wydają się tolerować jedynie jazdę konną, rowerową czy chodzenie piechotą. To dotyczy także naszych czworonożnych przyjaciół.

Jak rozpoznać chorobę lokomocyjną u psów?

Twój pies jest w czasie podróży apatyczny, zmęczony i senny lub szczególnie niespokojny, mocno się ślini i wymiotuje – to klasyczne objawy choroby lokomocyjnej. Przyczyną dolegliwości mogą być ruchy auta lub strach przed odgłosami wydawanymi przez samochód. Ale nawet pies, który lubi jazdę samochodem może mieć skłonności do wymiotów, jeśli zaraz przed podróżą zjadł posiłek. Dlatego nie przejadanie się przed jazdą jest korzystne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Czy można przyzwyczaić psa do jazdy samochodem?

Szczeniaka, ale również starszego psa najłatwiej przyzwyczaisz do jazdy samochodem wzbudzając jego zaufanie. Podczas pierwszej krótkiej przejażdżki najlepiej sprawdzi się głaskanie i uspokajający głos. Po każdej podróży pies powinien zostać nagrodzony. To może być spacer lub wspólna zabawa. Czas każdej kolejnej przejażdżki może się wydłużać. Jeżeli poświęcisz przyzwyczajaniu psa trochę czasu, stopniowo nauczysz go bezstresowego podejścia do jazdy samochodem.

Co robić, jeśli pies nadal źle czuje się podczas jazdy?

Szczególnie wrażliwe psy potrzebują na początku treningu pomocy w formie leków. Twój weterynarz powinien przepisać Ci odpowiednie środki, dostępne są leki roślinne czy homeopatyczne. W zależności od indywidualnych cech i zachowań możesz zastosować: Apomorphinum muriaticum, Tetraboran sodu, Cocculus, Lulek, Nux vomica, Męczennica cielista, Petroleum czy Tabacum. Przy środkach roślinnych zaleca się, aby kupić je w aptece w formie kapsułek. Mają one taką zaletę, że nie wywołują nieprzyjemnych skutków ubocznych, np. senności. Jeżeli Twój pupil przyzwyczai się już do jazdy samochodem, możesz całkowicie zrezygnować z podawania leków.

Na co zwracać uwagę w czasie podróży?

Jeżeli jedziesz z psem w długą podróż, powinieneś często robić postoje, aby pies napił się wody czy na krótki spacer. Zadbaj przede wszystkim o odpowiednią wentylację i unikaj stania w korkach podczas upałów. Przestrzeganie tych zasad wyjdzie Tobie i Twojemu psu na dobre!

Leave a Reply