Jak sprawić, żeby kot reagował na swoje imię

Imię kotaKoty uchodzą za dość uparte istoty, które niełatwo podporządkowują się innym. Zwłaszcza w słoneczne dni, kiedy tak wiele jest do odkrycia na zewnątrz, powrót do domu nie jest dla kotów szczególnie kuszący. Jednak przy odrobinie empatii i cierpliwości możesz nauczyć kota, aby reagował, kiedy go wołasz.

„Kiedy powrót do domu uczynisz przyjemnym, a imię lub okrzyk, którym go nawołujesz będzie oznaczać coś pozytywnego dla kota, łatwo możesz przyzwyczaić go do reagowania na nie“ – wyjaśnia Helga Hofmann, autorka wielu poradników o kotach.  „Na początku najlepiej zacząć od wołania kota w porze karmienia, przygotowując mu jednocześnie jedzenie i wołając go zachęcającym głosem.“ Warto pamiętać, że młode koty uczą się szybciej. Można je też nakłonić do przyjścia zabawkami, podczas gdy starsze koty potrzebują dodatkowo trochę pieszczot.

Ważne jest, aby imię kojarzyło się kotu z czymś przyjemnym. „Nie powinno się zachęcająco wołać kota, a potem wsadzać go do transportera i zabierać do weterynarza – dodaje Hofmann – także kiedy karcisz kota, nie nazywaj go jego imieniem. Kot skojarzy to następnym razem i prędzej ucieknie niż przyjdzie do Ciebie następnym razem“.

Nawet gdy kot nie reaguje na wołanie, powinieneś pozostać spokojny: „w takich sytuacjach możesz zastosować trochę silniejszą zachętę, na przykład postukując miską czy potrząsając karmą“. „Pamiętaj jednak, że kota nie da wytresować się tak jak psa. Czasem po prostu kot jest zajęty czymś bardziej interesującym. W końcu sam wróci do domu“.

Uwaga! Jeżeli kot wróci później do domu, nie powinieneś na niego krzyczeć. Kot połączy powrót do domu z krzyczeniem na niego i następnym razem będzie odwlekał tę nieprzyjemną sytuację tak długo jak tylko się da.

Leave a Reply