Udar u psów

Udar u psaKto z nas nie cieszy się na zbliżające się wakacje? W piękne letnie dni słońce zachęca do spędzania czasu na zewnątrz z naszymi pupilami. Ale w upalne dni istnieje ryzyko, że także pies może dostać udaru. Zwłaszcza starsze psy, te z nadwaga, o długiej i gęstej sierści lub z problemami z krążeniem są na to narażone. Chociaż, tak naprawdę, może się to przytrafić każdemu psu.

Jak dochodzi do udaru?

Psy regulują temperaturę ciała przez dyszenie i delikatne pocenie się przez łapy. Mają one jednak bardzo mało gruczołów potowych i nie są one wystarczające do ochłodzenia ich ciała. Dodatkowo podczas dyszenia paruje woda, a to prowadzi do utraty niezbędnych płynów.

Jeśli pies nie jest w stanie uregulować temperatury ciała, dochodzi do udaru. Przyspieszony oddech, drżenie, zataczanie się, drgawki, wymioty czy biegunka i apatia mogą być objawami udaru. Od temperatury ciała wynoszącej 41 stopni krew dostarczana jest przede wszystkim do zewnętrznych organów, przez co wewnętrzne organy, od pracy których zależy życie psa, nie są w nią wystarczająco zaopatrzane. To prowadzi często do paraliżu ośrodka oddechowego oraz śmierci zwierzęcia.

Jak postępować w nagłych przypadkach?

Przenieś psa w chłodne, zacienione miejsce. Jeżeli zwierzę jest przytomne podaj mu wodę. Polewaj zwłaszcza głowę i szyję psa letnią wodą, zrób również okład z wilgotnych ręczników. W zależności od jego stanu, dostarcz psa do weterynarza.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zwracaj uwagę, czy Twój pupil nie przebywa zbyt długo w pełnym słońcu i pamiętaj, aby zawsze miał dostęp do świeżej wody. Nigdy nie zostawiaj psa w gorące dni zamkniętego w aucie. Unikaj dużego wysiłku fizycznego i spacerów w czasie upału. Ciesz się wspólnymi spacerami raczej rankiem czy wieczorami, kiedy temperatura nie jest tak wysoka.

Leave a Reply