Kupno psa – hodowla, schronisko czy prywatny sprzedawca?

PiesKiedy decyzja o psie zostaje podjęta, nasuwa się jedno ważne pytanie: wziąć psa ze schroniska, z hodowli czy poszukać szczeniaka jeszcze gdzie indziej?

Nieważne skąd będzie pies, pamiętaj, aby dowiedzieć się o nim jak najwięcej i dokładnie przyjrzyj się jego rodzicom oraz hodowcy. Przede wszystkim zapytaj o choroby przebyte przez rodziców twojego przyszłego pupila oraz o kartę szczepień i paszport zwierzaka.

Jeżeli bierzesz psa z hodowli masz możliwość poznania szczeniaka i jego rodziny zanim zabierzesz go do domu.  Dzięki temu pies może wcześniej przyzwyczaić się do Twojego zapachu. Profesjonalny hodowca, zarejestrowany w państwowym związku hodowców, udzieli Ci wszystkich potrzebnych informacji o hodowli psa oraz będzie służył radą, nawet kiedy szczeniak będzie już z Tobą w domu. Szkolenie psa z hodowli jest łatwiejsze i masz pewność, że pies jest zdrowy. Mimo tego, pamiętaj, że szczeniak wymaga początkowo, aby poświęcać mu bardzo dużo czasu.

Często słyszy się, że psy ze schroniska są trudne w wychowaniu. Jednak to dotyczy tylko niewielkiej liczby zwierząt. Ale nawet początkowo trudny pies, dzięki odpowiedniemu treningowi i szkoleniom, może stać się wspaniałym towarzyszem. Od osób opiekujących się zwierzętami w schronisku powinieneś dowiedzieć się najważniejszych informacji o zwierzaku.  Interesować powinna Cię jego przeszłość, wiek, ilość poprzednich właścicieli i ewentualnie jakie może sprawiać trudności w wychowaniu. Plusem wzięcia psa ze schroniska jest możliwość wyprowadzenia go wcześniej na spacer czy zabrania na próbę do domu na krótki czas.

Oczywiście istnieje też możliwość kupna psa z innego źródła. Jest wiele hodowców – hobbystów, którzy prywatnie oferują sprzedaż szczeniaków. Jeśli sam nie planujesz zakładać hodowli lub wystawiać psa na wystawach, to może być naprawdę korzystna opcja. Podobnie jak w przypadku profesjonalnej hodowli, także tutaj możesz przyjrzeć się rodzicom szczeniaka. Ale uwaga:

Trzymaj się z daleka od podejrzanych hodowców z krajów wschodnioeuropejskich, którzy nie są zarejestrowani w żadnym związku hodowców. Kryją się za tym bardzo często nielegalni handlarze psów, którzy nierzadko wystawiają psy przez Internet. Takie psy często bardzo cierpią i boją się nowych właścicieli. Myśląc, że dzięki kupnu, ratujesz psa, tak naprawdę wspierasz nielegalny handel zwierzętami.

Inne możliwości

Przygarnij psa z krajów o niepewnej sytuacji politycznej i podaruj mu nowy dom! Pamiętaj jednak, że z takim psem będziesz musiał bardzo intensywnie pracować nad zachowaniem. Ponieważ wiele z tych psów dorastało na ulicy, nie są przyzwyczajone do innego życia. Konsekwencja i cierpliwość będą konieczne. Takie psy często są ratowane przed zabiciem, a w ich życiu były do tej pory tylko negatywne przeżycia, dlatego musisz wykazać się empatią i poświęcać mu dużo uwagi.

Jeżeli masz już doświadczenie w hodowli psów, wtedy nawet pies z ulicy nie powinien sprawić Ci problemów wychowawczych.

Leave a Reply