Czy Twój kot pije wystarczająco dużo wody?

Kot i woda“Kot pije wtedy, kiedy czuje pragnienie…”. Tak uważa wielu posiadaczy kotów, nie zwracając uwagi na to, ile wody potrzebuje ich pupil. Jako zwierzęta pustynne, koty czerpią większość potrzebnej ich organizmowi wody z pokarmu. Ale karma sucha pobiera wodę z organizmu kota, przez co musi on pić jej znacznie więcej niż było by to konieczne w przypadku karmy mokrej.

Kiedy kot pije zbyt mało wody, sprzyja to chorobom układu moczowego, np. tworzeniu się kamieni nerkowych. Zapobiec im może tylko dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody. Ale jak skłonić kota do picia większej ilości wody?

Na początek kilka liczb. Dorosły kot musi przyjmować około 50 ml wody dziennie na każdy kilogram wagi ciała, np. 4-kilowy kot powinien zaopatrywać organizm w 200 ml wody dziennie. Nie oznacza to jednak, że kot musi wypić szklankę wody na dzień. Jeśli karmisz kota czystą mokrą karmą, znaczna część jego zapotrzebowania na wodę zostaje pokryta. Przy karmie mieszanej lub suchej należy uzupełniać niedobór wody. Niestety jeśli chodzi o wodę, koty potrafią być tak samo wybredne jak w stosunku do karmy. Miska z wodą postawiona obok miski z jedzeniem będzie na pewno ignorowana. Znacznie smaczniejsza będzie mu się wydawać nieświeża woda z wazonu.

Zastosowując się do kilku zasad, możesz zachęcić kota do picia wody z miski, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko chorób dróg moczowych.

Odpowiednie miejsce

Nie stawiaj miski z wodą zaraz obok jedzenia. Podczas gdy dla nas – ludzi – jedzenie i picie są nierozłączne, dla kota miska z wodą położona obok miski z jedzeniem będzie tylko nieatrakcyjnym jedzeniem i zostanie zignorowana na rzecz karmy.

Temperatura ma znaczenie

Świeża woda z kranu ma lekki posmak chloru i wielu kotom nie smakuje. Lodowata woda może podrażnić żołądek wrażliwych kotów. Zostaw wodę w misce na kilka godzin, wtedy nabierze temperatury pokojowej i będzie smakowała znacznie naturalniej.

Wybór to połowa sukcesu

Poustawiaj w mieszkaniu kilka misek z wodą. Możliwe, że kot co jakiś czas wypije łyk wody w różnych pomieszczeniach.

Wskazówka: Skorzystaj z fontann i poidełek dla kota

Ale co jeśli mimo wszystkich rad kot dalej nie chce pić wody i ignoruje miskę? Wtedy pomóc mogą poidełka. Nawet marudnym kotom płynąca woda wyda się interesująca. W ofercie naszego sklepu znajdziesz fontanny i poidełka takich marek jak Catit, Trixie, Drinkwell i in. – picie z nich to dla kota zabawa i sama przyjemność. Poidełka dostępne są teraz w najróżniejszych rozmiarach i kształtach, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Filtry zmniejszają dodatkowo zawartość wapnia w wodzie, co przedłuży żywotność urządzenia.

Na zdrowie!

Leave a Reply