Menu papużki falistej

PapugiAby Twoja papużka pozostała w formie i zdrowiu, a jej loty nie kończyły się twardym lądowaniem, ponieważ jej wielki brzuch za każdym razem ściąga ją na dół, musisz zadbać o odpowiednie menu dla niej.

W swojej australijskiej ojczyźnie małe papużki latają w ogromnych grupach na bardzo rozległych terenach. Tam odżywiają się głównie pół dojrzałymi i dojrzałymi nasionami trawy.

Karma

Dostępne na rynku karmy dla papużek falistych zawierają różne rodzaje prosa, mozgę kanaryjską oraz niewielkie ilości łuskanego owsa, to wszystko zaspokaja ich zapotrzebowanie na ziarna. Zwracaj jednak uwagę na to, aby papużka nie wybierała z karmy tylko najsmaczniejszych składników. Jej pożywienie powinno być zróżnicowane. Często zdarza się, że ptak wydziobuje najlepsze kąski, a ziarna po prostu odrzuca, a to może prowadzić do zbyt monotonnej diety.

Proso włoskie

Większość papużek je uwielbia. Przymocuj je do boku klatki lub powieś przy jej suficie. Tak umocowane jedzenie będzie odwzorowywało pokarm dostępny dla niej w naturze. Dostępne na rynku chrupiące przysmaki dbają o to, aby jedzenie Twojego pupila było różnorodne i sprawiało mu przyjemność.

Pasza zielona i owoce

Papużki faliste fruwają bardzo dużo, są ruchliwe i głośno śpiewają, dlatego, aby mieć dużo energii potrzebują dużo witamin i minerałów. A więc codzienna dawka paszy zielonej i owoców jest koniecznością. Świeżą zieleninę możesz przynieść papużce ze spaceru. Młode listki mniszka lekarskiego, gwiazdnicy pospolitej czy czarnego bzu są uwielbiane przez większość papużek. Chętnie schrupią też korę młodych gałązek z drzew owocowych i liściastych. Zadbaj też o dziób swojego pupila i o jego formę. Papużki ucieszą się z podobnych smakołyków jak my: cykorii, sałaty, jabłek, bananów, winogron czy tartej marchewki.

Pamiętaj jednak o tym, aby podawane papużce jedzenie nie było wcześniej opryskiwane lub zbyt zanieczyszczone spalinami, Dobrze umyj warzywa czy owoce przed podaniem ich pupilowi. Małemu organizmowi Twojej papużki mogą zaszkodzić nawet niewielkie ilości chemicznych substancji. Twój mały odkrywca nie powinien też próbować roślin domowych, nawet jeśli nie będą dla niego trujące, mogą być zanieczyszczone różnymi środkami chemicznymi.

Wapno

Aby Twoja papużka zawsze miała piękne piórka, a znoszone przez nią jajka miały twarde skorupki, należy zapewnić jej dodatkowe źródło wapnia.  Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wapnia pod różnymi postaciami. Możesz jej także podawać ugotowane potłuczone skorupki jajek.

Świeży piasek dla ptaków

Ptaki powinny też zawsze mieć dostęp do świeżego piasku, ponieważ papużki potrzebują drobnych ziarenek piasku, aby rozdrobnić w żołądku nasiona. Dzięki niemu Twój pupil nie będzie miał kłopotów z żołądkiem i trawieniem.

Świeża woda

Papugi lubią, kiedy codziennie wymienia im się wodę. Jeśli wcześniej ją przegotujesz i zostawisz na jakiś czas, może z niej ujść chlor.

Jeżeli dieta papużki będzie odpowiednia i będzie miała ona wystarczająco dużo ruchu, możesz mieć pewność, że nie będzie miała zbędnego tłuszczyku. Twój pupil odwdzięczy Ci się rozśpiewanym domem!

Leave a Reply