Psie zmysły

Psie zmysłyTo, co nas najbardziej fascynuje w psach, to ich szczególnie wyczulone zmysły. Łatwość, z jaką orientują się w terenie, rozpoznawanie wszystkiego po zapachu czy słyszenie bardzo wysokich dźwięków – to odróżnia psy od nas.

Pies widzi świat przez nos

Podczas gdy dla nas to oczy są najważniejszym narządem zmysłu, dla psów jest nim nos. To właśnie dzięki niemu pies odkrywa, rozszyfrowuje i poznaje otoczenie. Nos to centrum informacji, alarm oraz lornetka w jednym. Pies nie tylko czuje lepiej niż my, ale też dokładniej rozróżnia różne zapachy. Węchem sprawdza, czy jesteśmy wściekli czy przestraszeni, jak daleko znajduje się pojazd, jaką widomość zostawiły mu inne psy i czy pod warstwą śniegu pogrzebany jest człowiek. Nie ma dla niego znaczenia czy zapach jest na podłożu czy unosi się w powietrzu. Jeżeli chodzi o węch, pies nie ma sobie równych.

Niewiarygodne zdoloności psiego słuchu 

Jeżeli chodzi o słuch, psy także zostały lepiej obdarzone przez naturę. 17 mięśni odpowiada tylko za poruszanie uszami. Psy, mające z natury stojące uszy, mogą wykorzystywać je jako radary do wykrywania dźwięków.  Ale psy nie prześcigają nas jedynie pod względem anatomicznej budowy, znacznie lepiej wyczuwają też drgania. Kiedy nasze uszy nie słyszą już niczego przy częstotliwości ok. 20 000 Hz, psy odbierają dźwięki nawet o podwojonej częstotliwości. Gwizdki na psy działają właśnie w oparciu o tę zasadę. Podobnie jak przy węchu, psy lepiej rozróżniają dźwięki niż my. Odróżniają dźwięk silników jak eksperci, rozpoznają kroki z dużych odległości i wiedzą, czy zbliża się listonosz czy inny nieznajomy. Nic dziwnego, że są uważane za strażników naszych domów.

Zmysł smaku

Ten zmysł ma mniejsze znaczenie dla psa. Język spełnia dwie ważne funkcje: dzięki swojej niezwykłej ruchliwości służy do przyjmowania płynów, a dyszenie pełni ważną rolę w chłodzeniu, ponieważ woda odparowuje właśnie przez język. Oczywiście język służy też do odczuwania smaku – przecież pies nie lubi każdej karmy dla psa. Ale to ma duży związek z węchem. Kiedy jedzenie nie pachnie dobrze, smak nie jest potrzebny.

Zmysł dotyku

Wąsy nie odgrywają u psów tak ogromnej roli jak u kotów. Czują nimi oczywiście, dzięki delikatnym komórkom nerwowym pod skórą, ale zmysł ten nie ma dla nich ogromnego znaczenia.

Wzrok nie idealny

W tej kategorii wygrywamy. Psy nie widzą dobrze ani z daleka, ani z bliska. Charty jednak, dzięki swoim wąskim głowom, maja szczególnie duży zasięg wzroku (do 270°) i mogą widzieć nawet obiekty znajdujące się za nimi. Są one jednak wyjątkiem. Ogólnie mówiąc, optyczne postrzeganie jest nastawione na ruch, na który psy reagują szybko i automatycznie. Dlatego większość ras świetnie nadaje się na psa przewodnika. Słaby wzrok zrekompensowany jest świetnym węchem.

Fascynujące współgranie

To, co nas zawsze fascynowało w psach (i w zwierzętach ogólnie), to nie tylko ich wyczulone zmysły, ale ich współdziałanie. Często mamy wrażenie, że zwierzęta posiadają szósty zmysł. Skąd psy wiedzą, że za chwilę wyjdziemy z domu? Jak ptaki odnajdują drogę powrotną z ciepłych krajów? Jak gęś wyczuwa, że w pobliżu wybuchł pożar? To co dla zwierząt jest oczywiste, nam wydaje się nadprzyrodzoną zdolnością.

Buda dla psa oraz smycz w zooplus.

One Reply to “Psie zmysły”

  1. Pingback: Zachowanie chomika, odgłosy chomika

Leave a Reply