Wybredne koty

Wybredne kotyZłe zachowanie czy po prostu naturalne?

Taką sytuację zna każdy właściciel kota: pupil podchodzi do miski, obwąchuje przez chwile jej zawartość i odchodzi. Robi to tak pewnie, że większość z nas od razu mięknie i daje mu w zamian różne smakołyki.

Dlaczego kot nie chce jeść?

Jeżeli kot jest zdrowy, a jedzenie dobre, może to oznaczać, że coś się kotu nie podoba w jego posiłkach, np.: wielkość porcji. Koty wolą jeść mniej, ale często niż duże porcje, ale rzadko. W naturalnym środowisku kot przyjmuje porcje wielkość myszy. Kiedy dajesz kotu zbyt duże porcje, możliwe, że pupil nie będzie chciał ich zjeść. Marcujące się koty często odmawiają jakiegokolwiek jedzenia. Także wysokie temperatury mogą zmniejszyć ich apetyt. Smakołyki od sąsiada czy mysz zjedzona jako przekąska sprawiają, że kot jest syty. Ponieważ z reguły koty nie jedzą, nawet gdy są głodne, miska często pozostaje nietknięta. To dzieje się też, gdy Twój pupil nie lubi miejsca, w którym je. Możliwe, że jest tam za głośno, za jasno lub nie czuje się w nim bezpiecznie.

Mechanizm zmiany pokarmu

Jeżeli wszystkie wymienione wyżej powody nie pasują jednak do przypadku Twojego kota, takie zachowanie ciągle nie musi wynikać z jego niewychowania, ale z naturalnego mechanizmu, który wpoiła mu matka natura, aby mógł przeżyć w naturalnym środowisku. Mechanizm zmiany pokarmu występuje też u innych zwierząt. Sprawia on, że zwierzę od czasu do czasu zmienia preferencje co do jedzenia, aby być elastycznym w wyborze pokarmu i nie być uzależnionym od jednego rodzaju jedzenia. W środowisku naturalnym to mogło by doprowadzić nawet do śmierci. Także w przypadku kotów domowych ten mechanizm ma znaczenie: przy zmianie właściciela  jest im łatwiej przestawić się na inny pokarm.

Tworzenie menu

Im bardziej różnorodne menu, tym częściej kot będzie miał potrzebę zmiany pokarmu. To znak, że jego mechanizm działa bardzo dobrze. U niektórych kotów ten mechanizm zanika, powodem tego jest jednolite menu lub usposobienie kota. Wtedy kot będzie jadł ciągle to samo.

Leave a Reply