Kiedy maszynka jest koniecznością

maszynkaPodczas gdy jedne psy grzeją się wiosną pod ciągle gęstą zimową sierścią, inne męczą się ze skołtunionym futerkiem. W takich wypadkach rozwiązaniem jest strzyżenie – konieczne dla niektórych ras i nadające im charakterystyczny wygląd. Niestety, nie każdy właściciel czworonogów ma czas regularnie odwiedzać salon piękności dla psów.

Pierwszy raz

Nieważne z jakiego powodu sięgasz po maszynkę: aby strzyżenie przebiegło jak najmniej problematycznie i bezstresowo, zapamiętaj kilka podstawowych zasad. Najlepiej, gdy doświadczony hodowca psów lub pracownik salonu dla psów pokaże Ci jak obchodzić się z maszynką. Przy spokojnych psach wystarczają najczęściej dokładne wskazówki, trochę zrozumienia i dużo cierpliwości.

Początki zawsze są trudne

Kto chce zabrać się za strzyżenie swojego pupila, musi przyzwyczaić go najpierw do pozostawania w miejscu bez ruchu. Postaraj się utrzymać psa przez dłuższy czas bez ruchu – także wtedy, gdy zbliżasz się do niego z włączoną maszynką. Po powolnym treningu pies powinien przyzwyczaić się i z zaufaniem podchodzić do tej sytuacji.

W gąszczu różnych modeli

Teraz czas na wybór odpowiedniego sprzętu. To zależy oczywiście od długości sierści psa – owczarek Collie potrzebuje innej długości sierści niż pudel czy pinczer. Do większości zestawów dołączone są różne nakładki, które możesz wypróbować i wybrać odpowiednią. W razie wątpliwości wybierz najdłuższą nakładkę – za długą sierść zawsze możesz skrócić, nigdy na odwrót!

Podstawowe zasady

  1. Aby strzyżenie było jak najmniej bolesne, ostrożnie i bez nacisku prowadź maszynkę od głowy w kierunku ogona, w zależności od potrzeb strzyż tylko wyznaczone partie ciała lub całą powierzchnię.
  2. Ale nie zawsze jest tak łatwo. Sierść pomiędzy poduszkami na łapach lub w okolicy uszu często kołtuni się. W tej sytuacji niezbędne będą nożyczki, świetnie dadzą też sobie radę nożyczki do paznokci.

Kiedy skończysz strzyżenie, przyjdzie czas na rozluźnienie: letnia kąpiel ze specjalnym szamponem dla psów lub dla dzieci usunie resztki sierści i pomoże podrażnionej skórze.

Karma dla psa w zooplus.pl.

Leave a Reply