Pomocnicy w wychowaniu psa

Obroża dla psa

Kiedy kolejny raz nie udaje się poskromić upartego, dominującego psa, wielu właścicieli czworonogów sięga po specjalne obroże. Ale czy mają one pozytywny wpływ na wychowanie ich pupili?

Obroże ze sprayem

Tego rodzaju obroże są zdalnie sterowane. Kiedy pies nie zachowuje się odpowiednio, właściciel może uwolnić spray. Zimny, ale bezbolesny i nieszkodliwy spray drażni zwierzę i zniechęca je do niepożądanych zachowań.

Obroże wydzielajace nieprzyjemny dla psa zapach

Te obroże działają na podobnej zasadzie jak obroże ze sprayem. Kiedy pupil zachowuje się nieodpowiednio, wystarczy nacisnąć przycisk, który uwalnia nieszkodliwy zapach. Stosowane np. jako obroże antyszczekowe w zależności od modelu są zdalnie sterowana lub uruchamiane drganiami membrany. Są tez obroże antyszczekowe, które dzięki wbudowanemu mikrofonowi rozpoznają szczekanie i automatycznie reagują.

Obroże ultradźwiękowe

Działają podobnie jak dwa wspomniane wyżej rodzaje: są sterowane zdalnie, przez mikrofon lub membranę. W tym przypadku uwalniany jest nieszkodliwy sygnał ultradźwiękowy.

Elektryczne obroże

Ten rodzaj obroży wytwarza słabe impulsy elektryczne, każąc w ten sposób niepożądane zachowania. Jednak powinno unikać się tego rodzaju obroży i zastępować je nieszkodliwymi wariantami, opisanymi wyżej.

Czego można oczekiwać?

Takie rozwiązania mają swoje wady i zalety. Ogromną korzyścią jest to, że pies nie jest karany przez swojego pana, tylko przez nieznanego sprawcę. Dzięki temu nie traci zaufania do swojego właściciela.

Może się jednak zdarzyć, że całkowicie neutralny bodziec wystraszy psa. To, że prąd, zapach czy ultradźwięki nie są powodowane bezpośrednio przez człowieka może zdezorientować pupila i doprowadzić do całkowicie innej reakcji. W takim wypadku pies niczego się nie nauczy, a reagował będzie jedynie strachem.

Wnioski

Tego rodzaju obroże powinny być używane tylko w ostateczności i jedynie w kontakcie z doświadczonym treserem psów. Niedoświadczeni posiadacze psów powinni przede wszystkim poszukać dobrej szkoły dla ich pupili i dopiero wtedy sięgać po te ostateczne środki.

Sprawdzonym sposobem treningu oraz nagradzania psa jest również dobra karma dla psa 🙂

Leave a Reply