Pchły i kleszcze – Nieproszeni goście

Koty oraz psy, które przebywają na zewnątrz często przynoszą do domu nieproszonych gości: pchły i kleszcze, czyli pasożyty żyjące na skórze i sierści zwierząt, które mogą wywoływać różne choroby.

Pchły

PchłyPchły to drobne czarne punkciki. Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeciwko pchłom: do zażywania z pokarmem, smarowania, w formie pudru czy szamponu. Częściowo są one skuteczne, podobnie jak obroże przeciwpchelne, które przez około trzy / cztery miesiące wydzielają środki owadobójcze. Jednak na przykład, kiedy w czasie deszcze zamokną, tracą swoje działanie. Jeżeli problem z pchłami jest duży, należy zadbać także o otoczenie, w którym przebywa kot, np.: o jego legowisko. Tam właśnie mogą znajdować się złożone jaja pcheł, z których może wykluć się 2500 pcheł po czterech tygodniach, po ośmiu 125 000.

Kleszcze

KleszczeTakże przeciwko kleszczom znajdziemy wiele preparatów do zażywania, wcierania czy obroże przeciwkleszczowe. Te pasożyty, żywiące się krwią, są aktywne głównie wiosną od marca oraz późnym latem do końca października. Po każdym wyjściu należy obejrzeć dokładnie kota. Kleszcze należy usuwać pęsetą do usuwania kleszczy lub specjalnymi kleszczykami. Trzeba uważać, aby chwycić kleszcza przy samej skórze, razem z głową, ponieważ inaczej może dojść do stanu zapalnego.

Wszoły

WszołyInnymi pasożytami żerującymi na kociej skórze są wszoły. Mają jasnożółty kolor. Najbardziej narażone na zarażenie nimi są niezadbane i osłabione koty. Należy je zwalczać tak jak pchły. Jednak te pasożyty żyją prawie wyłącznie na skórze żywiciela, dlatego nie ma potrzeby zwalczać ich także w otoczeniu kota.

Świerzbowiec koci

ŚwierzbowiecJeszcze jednym pasożytem jest świerzbowiec koci, który żyje wewnątrz kocich uszu. Te pasożyty rozpoznasz po szorstkim, czarnym osadzie w przewodzie słuchowym, a także kiedy kot często trzęsie głową i drapie się w okolicach uszu. W tym wypadku należy udać się do weterynarza, który wyczyści przewód słuchowy oraz zaaplikuje maść, która ostatecznie pozbędzie się nieproszonych gości.

Leave a Reply