Kotka i ciąża

Kotka w ciążyNajlepszą opieką nie tylko nad kotką w ciąży, ale nad kotami w ogóle – jest wziąć głęboki wdech i przemyśleć sprawę zanim kotka zajdzie w ciążę. Pamiętać należy o tym, że kotce domowej ciąża nie jest do niczego potrzebna – jest za to obciążeniem organizmu i niesie ryzyko powikłań. Najlepszym co możemy dla domowej kotki zrobić w kwestii jej płodności – jest jej sterylizacja. Inaczej ma się sprawa w przypadku kotek hodowlanych, lub kotek, które znaleźliśmy już w ciąży lub wskutek nieszczęśliwego biegu wydarzeń zaszły w ciążę, nim zdążyliśmy poddać je zabiegowi sterylizacji.

W przypadku kotek, co do których nie jesteśmy pewni, czy zaszły w ciążę – możemy upewnić się co do tego na kilka sposobów. Pierwszym z nich, jest zbadanie poziomu progesteronu. U kotki nie będącej w ciąży nie będzie on przekraczał 1 ng/ml. Można również sprawdzić, czy we krwi obecny jest hormon zwany relaksyną – jego obecność potwierdza ciążę.

Od 4 tygodnia ciąży można wyczuć płody badając palpacyjnie powłoki brzuszne. W tym samym czasie będą one już widoczne na USG. Jeśli termin krycia nie jest nam znany, przybliżony termin porodu możemy wyznaczyć prosząc lekarza weterynarii o przeprowadzenie badania ICC, BP lub CRL podczas USG jamy brzusznej. USG jest dobrym sposobem monitorowania rozwoju ciąży. Z RTG należy wstrzymać się do 3 trymestru, jednak wtedy i to badanie jest przydatne, gdy chcemy ustalić liczbę i stan płodów.

Kotka i ciążaPrzez cały czas trwania ciąży należy zapewnić kotce opiekę taką, jak w pozostałym czasie jej życia – czyli najlepszą z możliwych. Należy zapewniać jej dostęp do wysokiej jakości, dobrze zbilansowanego mięsnego pożywienia. Jeśli karmimy ją pożywieniem o dużej zawartości wysokiej jakości białka pochodzącego z surowego mięsa, z odpowiednim dodatkiem tłuszczu i dobrze zbilansowanymi witaminami i minerałami – nie musimy nic zmieniać ani suplementować. Kotka zaspokoi zwiększone zapotrzebowanie na wartości odżywcze, po prostu jedząc więcej. Problem pojawia się, gdy kotka była do tej pory karmiona niskiej jakości pożywieniem, w którego skład wchodziły głównie węglowodany, białka i tłuszcze pochodzenia roślinnego i śladowe ilości mięsa. Taką dietę jak najszybciej trzeba zmienić – najlepiej już na zawsze.

Do porodu należy przygotować się zapewniając kotce ustronne miejsce, najlepiej w formie skrzyni, z łatwo wymiennym podkładem, który będzie można wymienić po porodzie. Miejsce musi być ciche, spokojne, suche i ciepłe, łatwe do utrzymania w czystości. Oprócz tego przydadzą nam się środki do dezynfekcji, rękawiczki jednorazowe, czyste ręczniki, podkłady, zaciski do pępowiny, mleko zastępcze. Nie można zapomnieć o numerze telefonu do najbliższej całodobowej lecznicy – na wypadek, gdyby poród nie poszedł zgodnie z planem, godziny dyżurów i drogę do lecznicy trzeba opanować już wcześniej, pamiętając również by postarać się o osobę, która będzie mogła nas tam ewentualnie zawieźć.

Ines

Leave a Reply