Odpowiednia pielęgnacja psa

pielegnacja_psaCzesanie, mycie zębów, prysznic, golenie, czasem makijaż – co rano podejmujemy duże wysiłki, aby dobrze wyglądać. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że również nasze zwierzaki potrzebują codziennej pielęgnacji.

Pielęgnacja sierści

Pielęgnacja sierści psa nie kończy się na strzyżeniu. W przypadku niektórych ras psów ze względów kosmetycznych lub zdrowotnych konieczne jest także przycinanie. Psy krótkowłose wymagają częstego czesania tylko w okresach linienia. Sierść psów długowłosych i tych o szczególnie gęstej sierści należy często szczotkować, aby zapobiec tworzeniu się bolesnych kłaczków. Jeżeli jednak kłaczki już powstały, konieczne będzie sięgnięcie po maszynkę np. furminator. Używając jej, uważaj, aby nie zranić skóry psa.

furminatorCzy kąpanie jest konieczne?

Kąpiel z użyciem szamponu dla psów wspomaga pielęgnację sierści. Szampon i odżywka pomagają rozwiązać problem skołtunionej sierści i ułatwiają dalszą pielęgnację. Niestety nie każdy pies lubi kąpiele, staraj się przyzwyczaić go powoli do tego, że jest ona cotygodniowym rytuałem.

Pielęgnacja łap

Nie tylko sierść psa wymaga pielęgnacji, czasem także podeszwy łap po długich spacerach w ekstremalnych temperaturach mogą zostać podrażnione: zimno, sól czy gorący asfalt niekorzystnie wpływają na psie łapy. W takich wypadkach pomocne może być nałożenie warstwy balsamu na podeszwy łap czy kąpiel w wyciągu z rumianku. Niezwykle ważna jest też regularna kontrola: po każdym spacerze uważnie oglądaj łapy psa w poszukiwaniu otarć i pęknięć, które powinny być leczone specjalnymi maściami.

Jak widać codzienna pielęgnacja jest niezbędna, jednak nie aż tak czasochłonna jak się wielu wydaje!

Leave a Reply