Wychowanie kota

Mały kotek

Czego musisz nauczyć małego kotka

Przy odrobinie cierpliwości także kota możesz wiele nauczyć. Kot rozumie jasne komunikaty, dlatego od razu zauważy, że zrobił coś złego, kiedy usłyszy głośne ˶nie ̋. Przede wszystkim ważne jest jednak konsekwentne nagradzanie. Kiedy kot otrzyma przysmak za każdym razem kiedy wykona polecenie, szybko osiągniesz sukces.

Korzystanie z kuwety

Jeżeli posiadasz kota z hodowli, korzystanie z kuwety nie powinno być mu obce. Wystarczy, że pokażesz mu gdzie znajduje się ona u Ciebie w domu. Czasem jednak kotek nie został jeszcze nauczony korzystania z kuwety, wtedy to Ty musisz go tego nauczyć. Umieść ją w wyznaczonym miejscu i zrób w żwirku zagłębienie. Bardzo młode koty sygnalizują swoje potrzeby głośnym miauczeniem. Także po obudzeniu się i po posiłku powinieneś pokazać im gdzie powinny się teraz udać. Bardzo szybko zobaczysz efekty.

Reagowanie na własne imię

Żaden kot nie przyjdzie do swojego właściciela, jeśli wie, że zostanie ukarany. Tylko miłością i nagradzaniem możesz skłonić kota, aby przychodził do Ciebie, kiedy usłyszy swoje imię. Wołaj go zawsze po imieniu, kiedy przychodzi czas posiłku czy kiedy chcesz się z nim pobawić. Kiedy już zacznie kojarzyć swoje imię z przyjemnymi doświadczeniami, możesz dodać słowo ˶chodź ̋ do jego imienia, najlepiej zanim postawisz przed nim miskę z jedzeniem. Jeżeli Twój kot spędza czas na świeżym powietrzu, możesz, wołając go na posiłek, gwizdać. Kot po pewnym czasie nauczy się tego dźwięku i będzie przychodził, kiedy go usłyszy. Oczywiście musisz go za każdym razem nagradzać.

Obchodzenie się z meblami

Tak samo jak z kuwetą, młode koty muszą się też nauczyć obchodzenia z meblami. Złe nawyki są bardzo łatwe do nabycia i niezwykle trudno się ich pozbyć. Jak najszybciej spraw kotu drapak dla kota i naucz go z niego korzystać. Pokaż mu, że drapak należy drapać pazurkami. Także w tym przypadku kot będzie potrzebował czasu, aby się tego nauczyć. Kiedy Twój pupil kolejny raz drapie kanapę, zaprotestuj głośnym ˶nie ̋. Pamiętaj jednak, że jeśli kot chce się bawić, a Ty nie zareagujesz na jego potrzebę, to zwierzę może zacząć drapać meble. Lepszym wyjściem więc jest poświęcić chwilę czasu na zabawę z pupilem.

Leave a Reply