Nadwaga u psów – jak sobie z nią radzić?

Otyłość psa

Nadwaga u zwierząt może mieć bardzo poważne skutki. Może prowadzić do uszkodzeń serca i układu krwionośnego, obciążenia stawów i w najgorszym wypadku do zaburzeń hormonalnych i cukrzycy.

Jak rozpoznać, że zwierzę ma nadwagę?

W skrócie, jeśli nie wyczuwasz żeber lub są one trudne do wyczucia oraz wyraźnie widać warstwę tłuszczu na grzbiecie, brzuchu i klatce piersiowej, oznacza to, że pies ma nadwagę. To jest moment, w którym powinieneś zacząć działać, ponieważ nadwaga ogranicza swobodę życia Twojego pupila. Tak zaczyna się błędne koło: zwierzę z nadwagą czuje się gorzej, mniej się bawi, a przez to spala mniej kalorii i je więcej, a to zwiększa jego podatność na otyłość.

Co można zrobić?

Błyskawiczne diety nie są dobre ani dla ludzi, ani dla zwierząt. Zbyt szybka utrata rezerw tłuszczowych może być szkodliwa dla zdrowia. Dlatego pierwszym krokiem powinna być kontrola pożywienia i zredukowanie jego ilości. Ustal stałe godziny posiłków, naukowcy zalecają do dwóch posiłków dziennie. Zadbaj o niskotłuszczowe pożywienie i dużo ruchu dla Twojego pupila. Twój weterynarz na pewno udzieli Ci więcej rad, jak przywrócić wagę psa do normalności. Polecamy również artykuł w naszym poradniku: Nadwaga u psów.

Leave a Reply