Jak rozpoznać zdrowego kotka?

Mały kotOglądając małe kotki, bawiące się razem, najchętniej chciałoby się je wszystkie zabrać do domu. Warto jednak poświęcić trochę czasu przy wyborze tego małego pupila i dokładnie przyjrzeć się mu przed podjęciem decyzji.

Nie należy rozdzielać kociaka i matki zbyt wcześnie

Przy wyborze kotka należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim, upewnij się, że kociak ma przynajmniej 8 tygodni. Najlepiej zabrać kotka w wieku 12 tygodni. Niestety, często są one rozdzielane z matką znacznie wcześniej, mimo że ciągle potrzebują matczynego ciepła i pokarmu. Dlatego zdarza się, że, mimo troski nowych właścicieli, maluszek chudnie i cierpi na powtarzające się biegunki. Takie zwierzę często już do końca życia boryka się z problemami zdrowotnymi.

Po czym poznać zdrowego kotka?

  • Oczy – zdrowy kociak chętnie bawi się ze swoim rówieśnikami, jest aktywny i ciekawy wszystkiego co nowe w jego otoczeniu. Jego oczy powinny być przejrzyste i błyszczące. Nie powinny być zaczerwienione ani łzawiące. Tzw. trzecia powieka, nazywana też migotką, nie powinna być widoczna.
  • Nos – nos powinien być zimny i lekko wilgotny. Delikatnie podrażniony nos i oczy mogą być objawem kociego kataru. Może on przekształcić się w chroniczną chorobę i w przypadku braku leczenia doprowadzić nawet do śmierci.
  • Sierść – głaszcząc kotka, zwróć uwagę na to, czy nie widać pcheł lub śladów pasożytów. Oznaką zdrowia jest gęsta, lśniąca i czysta sierść. Jeżeli jest skołtuniona, przerzedzona lub widoczna jest wysypka, może to wskazywać na problemy zdrowotne zwierzaka.
  • Uszy – musisz zwrócić uwagę także na uszy, wewnętrzna część małżowiny powinna być względnie czysta. Jeżeli jest zabrudzona, kotek drapie się lub potrząsa głową, prawdopodobnie cierpi z powodu roztoczy, zalegających w jego uszach.
  • Pyszczek – zajrzyj kociakowi także do pyszczka. Zęby powinny być silne, tak że kotek może już dość mocno ugryźć. U kociąt zęby są białe, u starszych kotów mogą z czasem żółknąć z powodu kamienia nazębnego. Dziąsła powinny być jasnoróżowe, w żadnym razie nie mogą być zaczerwienione czy podrażnione.
  • Brzuch – brzuszek powinien być lekko zaokrąglony, nie powinieneś wyczuwać żadnych zgrubień, które mogą wskazywać na przepuklinę pępkową.
  • Ogon – unieś ogon kociaka do góry. Wtedy możesz sprawdzić czy jego zad jest czysty. Jeżeli jest brudny, prawdopodobnie maluch cierpi na biegunkę lub ma robaki.

Jeśli poświęcisz trochę czasu na wybór kotka, na pewno nie będziesz narzekał, że “dostałeś kota w worku”. Zamiast tego będziesz mógł długie lata cieszyć się miłym towarzystwem.

Wszystko dla kociąt

Leave a Reply