Pies w samolocie

Pies w samolocie

Czasami jesteśmy zmuszeni do tego, by zabrać ze sobą naszego zwierzaka w podróż samolotem. Samolot oznacza dla niego stres i konieczność przyzwyczajania się do nowego otoczenia. Decyzja o zabraniu go na pokład powinna być zatem bardzo przemyślana i nie podejmowana lekkomyślnie. Możesz jednak przygotować zarówno siebie jak i psa do lotu samolotem zapewniając mu tym samym komfort i dobre samopoczucie podczas podróży.

Co warto wiedzieć przed lotem samolotem z psem?

  • Niektóre linie lotnicze zezwalają na zabranie ze sobą do kabiny pasażerskiej kota lub psa o określonej wadze ok. 5-6 kg. Zaczerpnij informacji, jakie rozmiary transportera dla psa lub klatki dla psa są dozwolone, gdyż maksymalne rozmiary oraz tworzywo transportera dla psa są określane przez linie lotnicze. Pewne jest jednak, że nie zezwala się na transport zwierzęcia w budce, która nie jest zamykana. Transporter musi być wodoodporny. Najbardziej preferowane są stabilne transportery z plastiku lub torby transportowe. Ich wymiary nie powinny przekraczać dozwolonych rozmiarów dla bagażu podręcznego, czyli: 56 x 45 x 25 cm.
  • Zwierzaki, które są większych rozmiarów niż te dozwolone, muszą podróżować w specjalnych, klimatyzowanych pomieszczeniach samolotu. Znajdują się w nich  transportery dla zwierząt. Takie rozwiązanie ma swoje zalety: pomimo tego, że podczas podróży nie masz blisko siebie swojego pupila to miejsce, w którym się znajduje podczas podróży pozwala mu na większą swobodę ruchu. Często transportery są tak duże, że możliwe jest umieszczenie w nich kuwet.
  • Niestety nie istnieje jednolity zespół reguł, który obowiązuje we wszystkich liniach lotniczych. Tym samym nie na wszystkich pokładach samolotów można przewozić psy latem.
  • Pamiętaj, aby dowiedzieć się przed wyjazdem za granicę, czy kraj, do którego podróżujesz wymaga jakichkolwiek szczepień dla zwierząt.

Gdy chcesz uspokoić swojego psa przed podróżą możesz podać mu krople Bacha. Na koty uspokajająco mogą podziałać kocie feromony w spray-u Feliway. Dobrym rozwiązaniem problemu stresu także u innych zwierzaków jest  po prostu włożenie do transportera np. koszulki lub kocyka, który może mu przypominać dom oraz wydzielać zapach, który jest mu dokładnie znany.

Leave a Reply