Opieka nad kociętami

Małe kotkiTak długo jak młode kotki piją mleko matki są chronione przed infekcjami, dzięki przeciwciałom w nim zawartym. Jednak, kiedy mniej więcej w 6 tygodniu życia zaczynają przyjmować stały pokarm, ta ochrona słabnie.

Szczepienia ochronne

Później kotek musi rozwinąć własny system odpornościowy przeciwko wirusom, bakteriom, grzybom i pasożytom. Na szczęście, większość patogenów jest nieszkodliwa, ale niektóre wirusy mogą powodować poważne zagrożenie. Dlatego w wieku około 8 tygodni zalecane jest szczepienie.

Kocia grypa i panleukopenia kotów

W pierwszej kolejności należy zaszczepić kotka przeciwko tym dwóm chorobom. Także kot trzymany wyłącznie w domu jest narażony, ponieważ może zostać zainfekowany przez człowieka, np.: przez buty używane na zewnątrz. Parwowirusy wywołują u małych kotków biegunkę. Herpeswirusy i kaliciwirusy są odpowiedzialne za kocią grypę, której można jednak uniknąć dzięki szczepieniu.

Białaczka kotów

Koty przebywające tylko w domu są w zasadzie bezpieczne. Jednak te mające styczność z innymi zwierzętami należy zaszczepić przeciwko kociej białaczce. Ta choroba może się rozwinąć nawet w rok po zakażeniu. Jej skutkiem jest nowotwór, powtarzające się infekcje czy powiększone węzły chłonne. Badanie krwi u weterynarza wykaże czy kot został zarażony przez inne zwierzę.

Wścieklizna

Kolejnym krokiem jest szczepienie przeciwko wściekliźnie i ochrona przed robakami. Już kotka powinna zostać odrobaczona w czasie ciąży, aby robaki nie przeszły na młode. Mimo wszystko dla pewności, małe kotki powinny być odrobaczane tydzień przed każdym szczepieniem.

Kastracja – tak czy nie?

Jeżeli najwcześniejsze tygodnie mamy już za sobą, należy zadać sobie pytanie co z kastracją. Zaznaczający terytorium w mieszkaniu kocur czyni tę decyzję prostszą. Także sterylizacja kotek jest zalecana, jeśli nie chcesz nieoczekiwanego kociego potomstwa. Pozytywnym skutkiem ubocznym takiego zabiegu jest zmniejszone ryzyko pojawienia się nowotworów. Nie należy się martwić negatywnymi skutkami. Więcej na temat sterlizacji i kastracji przeczytać można tutaj.

Leave a Reply