Pierwsza wizyta u weterynarza z psem

Wizyta u weterynarzaPo kilku dniach, w czasie których nasz szczeniak przyzwyczaił się już do nowego miejsca, warto odwiedzić weterynarza. Taka wizyta może wykryć możliwe infekcje i pasożyty.

Co zrobić, aby ta pierwsza wizyta nie była dla psa okropnym przeżyciem?

Pierwsza wizyta u weterynarza jest zawsze emocjonująca i określa jak będą wyglądały wizyty w przyszłości. To od niej zależy czy Twój pupil będzie z chęcią odwiedzał weterynarza czy za wszelka cenę będzie starał się tego uniknąć. Wybierz termin, który zaoszczędzi szczeniakowi czekania. Zabierz ze sobą smakołyki i nagradzaj psa jak najwięcej. Wtedy pies będzie kojarzył wizytę u weterynarza z czymś przyjemnym.

Odrobaczanie musi być przeprowadzane regularnie

Prawdopodobnie szczeniak został już odrobaczony i zaszczepiony przez hodowcę. Matka przekazuje swoim młodym robaki obłe, dzięki czemu wytwarza one przeciwciała przeciwko robakom. Teoretycznie psiak powinien zostać odrobaczony przez hodowcę kiedy zaczyna 2 tydzień życia. Proces ten trwa do 12 tygodnia i jest powtarzany co 14 dni. Powinno się odrobaczać psa raz na kwartał lub raz na pół roku, ponieważ robaki osłabiają system immunologiczny i przenoszą różne infekcje.

Niezbędne szczepienia

Podobnie jak człowiek, także pies musi zostać zaszczepiony przeciwko często przenoszonym i zagrażającym życiu chorobom. Do około 6 tygodnia życia szczeniak jest chroniony dzięki mleku matki. Jednak ta ochrona z czasem słabnie. W wieku 10 tygodni powinniśmy rozpocząć uodparnianie szczeniaka, zaczynając od szczepionki przeciwko wściekliźnie, która musi być powtórzona po czterech tygodniach. Ta druga szczepionka powinna zawierać konieczne dla każdego psa uodparnianie na:

  • Wściekliznę (szczepienie wymagane przez prawo)
  • Parwowirusy (Panleukopenia kocia, którą mogą zarazić się również psy)
  • Leptospirozy (choroba Stuttgardzka)
  • Nosówka
  • Żółtaczka (zakaźne zapalenie wątroby)

Szczepienie przeciwko parwowirusom, leptospirozom, nosówce i żółtaczce także powinno być powtórzone po czterech tygodniach. Ochrona przeciwko trzem pierwszym chorobom trwa rok. Szczepienie przeciwko nosówce i żółtaczce trzeba powtórzyć po dwóch latach. Jeżeli Twój pupil ma często kontakt z innymi psami powinieneś zaszczepić go także przeciwko kaszlowi kenelowemu (rodzaj krztuśca).

Karma dla psa w zooplus.pl.

Leave a Reply