Pochodzenie kotów domowych

Przyjaźń pomiędzy człowiKotyekiem i kotem istnieje od tysięcy lat. Dawniej widziane głównie jako niszczyciele szkodników w magazynach zbóż, dziś, koty najróżniejszych ras są pełnoprawnymi członkami rodzin. Ale sk ąd właściwie pochodzą nasi ulubieńcy?

Dla każdego posiadacza kota jest jasne, że w jego pupilku drzemie tygrys. W przeciwieństwie do psów, koty zaczęły być hodowane dość późno, wcześniej służyły głównie do łapania myszy. Naukowcy z NCI w Maryland, USA podjęli się w 2007 roku niełatwego zadania zbadania sekwencji genów domowych kotów. Było to szczególnie trudne biorąc pod uwagę, że różne gatunki żbika były wielokrotnie krzyżowane, co zaciera ślady genetyczne. Mimo tego, naukowcy podjęli próbę i zbadali prawie 1000 kotów z różnych części globu, między innymi: dzikie i udomowione koty, dzikie koty z Afryki, europejskie dzikie koty, azjatyckie koty stepowe i chińskie koty pustynne.

Według amerykańskiego magazynu naukowego „Science“ koty można podzielić na 6 grup różnego pochodzenia: europejskie, środkowoazjatyckie, chińsPochodzenie kotakie, południowoafrykańskie, bliskowschodnie i koty arabskie. Przodkami naszych kotów domowych są prawdopodobnie bliskowschodnie rasy dzikich kotów, żyjących już 100 000 lat temu.

Dzięki wykorzystaniu mitochondrialnego DNA, naukowcy zidentyfikowali 5 pramatek, od których pochodzą nasze koty. Krótko mówiąc, rodowód naszych pupili sięga 5 kotek-przodkiń.

Mitochondrialne DNA

Mitochondria są elektrownią komórek, wytwarzając ATP – uniwersalny materiał energetyczny. Ponadto, zawierają informację genetyczną, tak zwane DNA mitochondrialne. Kolejną szczególną cechą mitochondriów jest fakt, że ten rodzaj DNA przekazywany jest jedynie przez matkę, przez co naukowcy mogą określić z większą dokładnością pokrewieństwo gatunków.

Karma dla kota w zooplus.pl

Leave a Reply