Czy sterylizacja kotek i kastracja kocurów to dobry pomysł?

Niejednego opiekuna trapią wątpliwości odnośnie słuszności sterylizacji kotek i kastracji kocurów – zupełnie niepotrzebnie. Koty nie marzą o posiadaniu dzieci jak wielu ludzi – dla nich to zwykły instynkt, który każe im rozmnażać się kosztem własnego zdrowia. Więcej – kotki nawet jeśli nie zachodzą w ciążę, to ich organizm jest mocno obciążany rują (tracą wtedy często apetyt, miewają anemię), a do tego wzrasta zagrożenie nowotworów narządów rozrodczych i sutków oraz zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia ropomacicza, które bywa czasami śmiertelne.

sterlizacja

Kolejne niedogodności, które już dotykają kocich opiekunów, to problemy behawioralne szczególnie silnie widoczne u kocurów, w których organizmie produkuje się ogromna dawka testosteronu – począwszy od zachowań agresywnych do znaczenia moczem włącznie. No i kocie śpiewy – szczególnie nocą, które uprawiają zarówno kocury, jak i kotki. Niestety wiele kociątek przy pierwszych objawach dojrzałości płciowej jest wyrzucane z domów przez nieodpowiedzialnych opiekunów, którzy zamiast wykastrować / wysterylizować mruczka, pozbywają się go w bezwzględny sposób, gdyż „stał się nieznośny”. No i ostatnia sprawa – odpowiedzialność za koty: jeżeli kotka czy kocur wyjdą z domu i mają potomstwo, to rośnie problem bezdomności – schroniska pełne są co chwila małych słodkich kociąt, dla których trudno znaleźć domy, a wiele z nich ciężko choruje i umiera na ulicy – dlatego bądźmy odpowiedzialnymi opiekunami i nie oszukujmy się, że z łatwością małe słodkie kociaczki znajdą domy.

Sporo osób obawia się, że po sterylizacji czy kastracji kot będzie tył i będą robić mu się kamienie moczowe. Trzeba tu wyjaśnić dwie rzeczy:

1)    kot nie tyje z powodu sterylizacji czy kastracji, lecz z przekarmienia – faktem jest, że kastratom spada zapotrzebowanie energetyczne, ale należy wtedy po prostu zmniejszyć dawkę żywieniową (szczególnie ilość węglowodanów, które w dużych ilościach powodują skoki insuliny zwiększając w ten sposób apetyt, co w skrajnym przypadku kończy się leptynoopornością lub cukrzycą),

2)    duże ilości kamieni moczowych nie tworzą się od sterylizacji czy kastracji, lecz z powodu silnego zagęszczania moczu, co ma miejsce w przypadku przyjmowania zbyt małej ilości wody przez zwierzę – szczególnie zagrożone tym są koty karmione głównie karmą suchą (aczkolwiek niektórzy producenci dodają zwiększoną ilość soli czym próbują pobudzić pragnienie kota, niemniej jednak zwykle jest to niewystarczające, bo kot z natury ma małe pragnienie z racji tego, w jakich warunkach ewoluował przez tysiące lat i przyjmuje większość wody z pokarmem).

Pewną alternatywą jest terapia hormonalna, jednakże pomijając koszty, to jest ona mocno obciążająca dla kociego organizmu i może odbić się na kocim zdrowiu. Ponadto taka terapia – w przeciwieństwie do sterylizacji – nie zmniejsza ryzyka ropomacicza czy nowotworów. Dlatego jeśli nie mamy hodowli kotów (to jest obwarowane odpowiednimi przepisami i podlega zgłoszeniu do stosownych instytucji), to sterylizujmy kotki i kastrujmy kocury.

Odnośnie rekonwalescencji – u kocurów, o ile nie ma powikłań, kastracja to mało inwazyjny zabieg, natomiast kotki sterylizowane metodą małego cięcia też bardzo szybko zapominają, że cokolwiek im robiono. Ważna sprawa: zawsze przed takim zabiegiem musimy mieć pewność, że kocie zdrowie jest w porządku, gdyż każdy zabieg – szczególnie wiążący się z narkozą – to jednak pewne obciążenie organizmu: minimum badań, które powinny być wykonane, to morfologia krwi oraz biochemia w zakresie parametrów nerkowych i wątrobowych.

Kocie-ABC.PL

Karma dla wysterylizowanych / wykastrowanych kotów: Royal Canin Sterilised

Bibliografia:

1)     Lisa A. Pierson, DVM:

  1.  Feline Obesity: An Epidemic of Fat Cats,
  2. Feline Urinary Tract Health: Cystitis, Urethral Obstruction, Urinary Tract Infection

2)     Mark E. Peterson, DVM: Diet Composition: The Key to Management of Obesity in Cats

Debra L. Zoran, DVM, PhD, The carnivore connection to nutrition in cats

2 Replies to “Czy sterylizacja kotek i kastracja kocurów to dobry pomysł?”

  1. Pingback: Jak opiekowac się małymi kotami? | zooblog PL - blog sklepu zooplus.pl

  2. Pingback: Drzwiczki dla kota, siatki dla kota | zooblog PL - blog sklepu zooplus.pl

Leave a Reply