Warzywno – owocowe bomby witaminowe

Jedno spojrzenie na kawitaminylendarz i już wiesz, że wiosna tuż tuż. Jednak temperatury nie są jeszcze wcale wiosenne, dlatego króliki, świnki morskie i inne małe zwierzaki muszą zostać na razie w domach.

Możesz jednak wnieść odrobinę wiosny do ich małych klatek. Wiele warzyw i owoców, które prawdopodobnie trzymasz w swojej lodówce, jest uwielbianych przez większość gryzoni, a ponadto są dla nich bardzo zdrowe.

Gryzonie uwielbiają owoce i warzywa. Szczególnie będą cieszyć się z marchewki, ogórków, papryki czy pietruszki. Dwa ostatnie zawierają na przykład dużą ilość witaminy C, ogórki są bogate w wodę, przez co są idealne w cieplejszych porach roku. Marchew to klasyczne pożywienie królików – może być także podawana z zieleniną. Chociaż rzodkiewki mają silny, charakterystyczny smak są bardzo lubiane przez większość gryzoni.

Unikaj jednak bardzo kwaśnych owoców, ponieważ mogą być one dla zwierzaków drażniące. Owoce pestkowe nie są tolerowane  przez gryzonie, podobnie jak egzotyczne mango, papaja czy granat mogą spowodować zaburzenia pokarmowe. Substancje zawarte w awokado mogą być nawet trujące. Także wiele warzyw może zawierać niepożądane dla gryzoni substancje. Szpinak i brokuły zawierają na przykład kwas szczawiowy. Kapusta prowadzi do wzdęć. Króliki i świnki morskie uwielbiają truskawki, ale niech cieszą się nimi z umiarem.

Wszystkim małym smakoszom życzymy smacznego!

Przysmaki i witaminy  dla małych zwierząt w zooplus.pl

Leave a Reply