Kot ma alergię – czy na pewno?

Alergia u kotaNiejednokrotnie słyszy się o alergiach u kotów – prawdą jest, że kot może być uczulony dosłownie na wszystko: zarówno w zakresie czynników zewnętrznych (środki czystości, tkaniny) jak i alergenów pokarmowych (bardzo częste są alergie na zboża lub wybrany rodzaj białka, ale też mogą uczulać np. dodatki technologiczne do karm, czy syntetyczne witaminy). Najczęściej spotykane objawy alergii to uporczywe drapanie po głowie, policzkach i szyi, ale zdarza się, że świąd dotyczy też boków, ud czy brzucha. W przypadku nietolerancji pokarmowej mogą pojawiać się biegunki czy wymioty. Niemniej jednak aby mówić o alergii, należy najpierw wyeliminować obecność pasożytów (pchły, świerzb), grzybów i bakterii. Ponadto objawy w postaci uporczywego drapania i wylizywania mogą mieć też podłoże psychiczne (wtedy występuje też często tzw. łysienie psychogenne), mogą być związane z niedoborami pokarmowymi (szczególnie niedobory lub zaburzone proporcje kwasów omega, niedobory cynku i biotyny), a także być efektem chorób niektórych narządów (szczególnie pęcherza) lub urazów (kot często wylizuje miejsce, gdzie go coś boli, np. naderwany mięsień).

Dlatego zanim kot zostanie skazany na codzienne dawki np. sterydów zmniejszających z racji zmniejszania odpowiedzi organizmu reakcję alergiczną, ale też jednocześnie odporność (o innych skutkach ubocznych można poczytać w ulotce każdego leku) czy przestawiony na jakiś rodzaj hipoalergicznej karmy (która niekoniecznie będzie mu smakować) przy jednoczesnym zaniedbaniu pomocy odnośnie faktycznej przyczyny problemu, ważne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki i wzięcie pod uwagę wszystkich możliwych przyczyn wspomnianych objawów. Należy przy tym wiedzieć, że diagnostyka alergenów u kotów jest znacznie trudniejsza niż u psów.

Jedno jest pewnenie można kota zostawić samego sobie na zasadzie „samo przejdzie”: każda sytuacja, gdy kot uporczywie się drapie lub wylizuje, gdy pojawiają się rany czy łyse placki, wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii – nawet jeśli naszym zdaniem jest to jakiś naciągnięty mięsień lub wzmożone linienie, to lekarz, który posiada odpowiednią wiedzę medyczną, powinien to stwierdzić. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli np. kot wylizuje brzuch z powodu stanu zapalnego pęcherza spowodowanego infekcją bakteryjną, to brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do przewlekłej niewydolności nerek, która skraca i mocno uprzykrza życie kota (nie mówiąc już o naszym czasie zużywanym na ciągłe wizyty w lecznicy i kosztach leczenia chorób przewlekłych).

Ponadto jeśli wspomniane powyżej objawy mają podłoże psychiczne, to bardzo ważne jest wyeliminowanie przyczyny lub – o ile niemożliwe jest jej usunięcie – co najmniej opracowanie sposobu na łagodzenie skutków stresu np. przez solidną porcję zabawy każdego dnia, stworzenie kotu bezpiecznej kryjówki czy punktu widokowego na drapaku – najlepiej w tej sytuacji zasięgnąć porady zoopsychologa lub behawiorysty; zaniechanie Alergiapomocy może zakończyć się nawracającym idiopatycznym niezatorowym zapaleniem pęcherza (kwestia czasu, gdy to przerodzi się w przewlekłą niewydolność nerek) lub wręcz zachorowaniem na śmiertelny i nieuleczalny FIP (i trudny do diagnozowania, bo 100% pewności daje dopiero sekcja po śmierci, a sporo chorób daje podobne objawy), który jest efektem mutacji korona wirusa bytującego w jelitach większości kotów, która to mutacja inicjuje się pod wpływem immunostresora. Dlatego nigdy nie wolno lekceważyć ogromnego zagrożenia jakie niesie przewlekły stres dla kociego zdrowia – objawy stresu u kota są zwykle bardzo subtelne i czasami zauważalne tylko dla fachowca do czasu, aż na pomoc jest zbyt późno.

Kocie-ABC.PL

Bibliografia:

  • Przychodnia weterynaryjna Gdańsk-Osowa – Porady: „Alergia pokarmowa u kotów”
  • Przychodnia Weterynaryjna Marwet (Turka) – Dermatologia weterynaryjna
  • Why Do So Many Domestic Cats Have Chronic Kidney Failure? – Dr. Karen Becker, DVM
  • What is FIP? – Dr. Diane D. Addie, PhD BVMS

Karmy specjalistyczne dla kotów w sklepie zooplus.pl

Leave a Reply