Labradory – psy z reklamy?

LabradorJaka naprawdę jest ta rasa? Czy kupując labradora wiemy na co się decydujemy? Czego możemy się spodziewać mieszkając pod jednym dachem z labradorem, na jakie wydatki przygotować i czy aby na pewno, jest to pies właśnie dla nas? Zapraszam do lektury!

W dzisiejszych dniach labrador to jedna z najpopularniejszych ras w Polsce. Wizerunek labradora, jako nieodłącznego towarzysza rodziny ukazywany jest w wielu reklamach i filmach.

Czy aby na pewno jest to jednak taki pies, jakim ukazują go krótkie spoty?

Nikt nie zaprzeczy o łagodności tej rasy, choć nieprawdą jest, że nie ma agresywnych labradorów. Każdy pies, niezależnie od rasy, może wykazywać agresją. W tym przypadku większość zależy od jego wychowania, niewielka zaś część od genetyki.

Prawdą jest, że labradory są psami nadającymi się do rodziny, ale warto wiedzieć, czego  można się po nich spodziewać. Jeśli pragniemy psa,  który większość czasu przeleży z nami na kanapie, labrador nie jest dla nas. To bardzo aktywne psy, które wymagają dużej ilości ruchu i stymulacji umysłowej. Niewybiegany labrador może zdemolować nam mieszkanie lub wyrywać ręce na spacerze.

Pamiętajmy o tym, że to przecież psy myśliwskie, urodzeni aporterzy. Nie oczekujmy więc od nich, że wystarczą im krótkie spacery na załatwienie potrzeb fizjologicznych.PiesLabradory znane są również ze swojej miłości do dzieci. To prawda, kochają wszystko i wszystkich. Należy jednak brać pod uwagę, że są to psy, których średnia waga waha się między 30-40 kg, w zależności od płci. Labrador nie zrobi dziecku krzywdy, ale w charakterystyczny dla siebie sposób może je przewrócić, chcąc jedynie się z nim „przywitać”. To duże psy, które biegnąc przed siebie często nie zwracają uwagi na otoczenie.

Kolejną rzeczą, którą należy rozważyć przed zakupem labradora są koszta. Niestety, są to psy, które dość często chorują. Ze względu na swoją wielkość mają predyspozycje do dysplazji – choroby stawów, których leczenie jest bardzo kosztowne. Sama profilaktyka, zdjęcia rentgenowskie i wizyty u specjalistów wymagają niemałych funduszy.

Nawet biorąc psa z dobrej hodowli musimy liczyć się z częstymi u labradorów alergiami, chorobami uszu czy nieustannymi zatruciami, gdyż te psy zjadają wszystko, co spotykają na swojej drodze.

Warto też zastanowić się nad szkoleniem, gdyż często okazuje się, że tak grzeczny pies z reklamy przyprawia nas o zawrót głowy i sami nie dajemy sobie z nim rady.

Podsumowując – labradory to wspaniałe psy, które wymagają dużo uwagi i czasu. Zostawione same sobie dostarczą nam wiele kłopotów. Popularne w mediach reklamy niestety wyrządzają tej rasie dużo krzywdy, gdyż często ludzie nie są przygotowani na to, z czym przyjdzie im się spotkać.

Dlatego zawsze przed zakupem jakiegokolwiek psa, warto wcześniej poczytać o jego charakterystyce, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i nie zasilać i tak już przepełnionych schronisk.

przezswiatzlabradorem.pl

Karma dla Labradora w zooplus.pl

Leave a Reply