Chomik – jako idealne zwierzątko domowe dla zapracowanych

chomikWiele pracujących osób często wraca z pracy do domu dopiero późnym wieczorem. Zwłaszcza zimą kiedy wcześniej robi się ciemno, nie zostaje im wiele wolnego czasu, aby wyjść z psem na spacer albo pobawić się z kotem. Mimo tego, zapracowani wcale nie muszą rezygnować z posiadanie domowego zwierzątka: chomik karłowaty będzie idealnym pupilem dla nich, umilając im wieczory, jako że wtedy staje się aktywny.

Ekspert w dziedzinie chomików Sandra Honigs wyjaśnia: „Właściciel powinien uszanować naturalne fazy aktywności pupila. Zmiana rytmu życia, spowoduje u zwierzaka stres. „Dlatego Honigs zaleca, aby czyścić klatkę dla chomika i wykonywać zabiegi pielęgnacyjne pupila wieczorami. To powinno odpowiadać osobom pracującym do późna.

Idealnym dla zapracowanych będzie też fakt, że chomik lubi samotność i nie wymaga tak częstej pielęgnacji jak inne zwierzęta domowe. Dlatego posiadacze tego zwierzaka mają więcej czasu, aby obserwować swojego pupilka, kiedy ten czyści futerko, szuka pokarmu czy wspina się w klatce. Niezwykle zabawne jest też oglądanie go podczas zabawy, kopania tuneli czy biegania. W ten sposób możesz spędzić miło czas ze swoim małym zwierzakiem podczas wolnego wieczoru.

 „Z ponad 16 gatunków chomików karłowatych w zasadzie wszystkie stają się aktywne dopiero po zmierzchu czy też w nocy.“ – zaznacza Honigs. Gatunki takie jak Chomik dżungarski, Chomik Campbella czy Chomik Roborowskiego mogą być również aktywne w czasie dnia, jeżeli zauważą że w ich środowisku panuje hałas. „Jeżeli zwierzak jest szczególnie ciekawski i poprzez aktywność innych w pobliżu jego klatki czuje się wybudzony ze snu, może dać o sobie znać również w ciągu dnia.“ – wyjaśnia Honigs. Jednak zmienianie rytmu aktywności chomików, tak aby dostosować go do preferencji właściciela, nie jest zalecane.

Karma dla chomików w zooplus.pl.

Leave a Reply