Koty lubią się chować

Domek dla kotaKażdy opiekun mruczka prędzej czy później odkryje, że jego podopieczny lubi się chować (i to nie tylko, gdy się boi), a do tego mogąc gdzieś wejść różnymi drogami często wybierze tę najmniej wygodną (z naszego punktu widzenia) i najbardziej ciasną. Dlaczego koty tak kochają znikanie w miejscach niewidocznych dla otoczenia i przeciskanie się przez wąskie przejścia?

Kot po prostu czasami chce mieć święty spokój – w kryjówce czuje się bezpiecznie. W naturze koty używają takich kryjówek nie tylko do odpoczynku, ale też do chowania różnych zdobyczy czy jako miejsce bezpiecznego posiłku (kot nie stoi na szczycie piramidy pokarmowej – na niego też polują inne drapieżniki, a moment posilania się to chwila, gdy uwaga kota jest częściowo skupiona na posiłku, więc staje się łatwiejszym celem; pamiętajmy: kot powinien dostawać jedzenie zawsze w spokojnym miejscu – to ważne dla jego zdrowia i samopoczucia).

Tunel dla kota

Dlaczego koty tak kochają przeciskanie się przez wąskie przejścia, a do tego lubią siadać na półkach itp., gdzie wg nas jest ciasno i niewygodnie? Przyczyna jest podobna do tej, dla której się chowa – poczucie bezpieczeństwa. Dla kota oczywistym jest, że jeśli on ma problem się gdzieś przecisnąć czy na czymś usiąść, to żaden drapieżnik, który mógłby mu poważnie zagrozić (większy od niego) nie będzie umiał się przecisnąć (szczególnie niepostrzeżenie). Warto wiedzieć, że kot przejdzie przez każdy otwór, przez który przeciśnie głowę – jest to możliwe dzięki temu, że jego obojczyki nie są na sztywno przymocowane do reszty kośćca jak np. u ludzi, a tylko schowane w mięśniach w obszarze barkowym.

Jakie mogą być niebezpieczne konsekwencje tych zapędów do chowania się? Może się zdarzyć, że nasz mruczek utnie sobie drzemkę w naszym piekarniku, pralce lub innym urządzeniu – dlatego zawsze przed uruchomieniem jakiegokolwiek sprzętu tego typu należy sprawdzić, czy kot nie schował się w środku. Ponadto niektóre koty same tworzą sobie kryjówki w każdej szafce, którą są w stanie otworzyć (wyrzucając przy tym całą zawartość na podłogę). A co jeśli kto nie ma się gdzie schować, bo wszystko starannie zabezpieczymy? Otóż taki kot w momencie, gdy czegoś się wystraszy (np. gwałtowny hałas), będzie znacznie mocniej zestresowany niż w sytuacji, gdy mógłby się udać w bezpieczne miejsce i ukryć  – to, że częsty lub długotrwały stres wpływa negatywnie na kocie zdrowie już wiemy.

Co więc zrobić, żeby kot nie mieszkał w naszych szafach, ale miał swoje bezpieczne miejsca? Tutaj bardzo pomocne będą kocie budki – czy to samodzielnie zrobione, czy też kupione w sklepie. Mogą to być też budki montowane w drapakach (szczególnie te zawieszone wysoko). A co z tunelami dla kota? Te również możemy kupić lub samodzielnie wykonać dostarczając naszemu pupilowi ogromnej frajdy podczas zabawy.

I na koniec ważna rzecz: staraŚpiwór dla kotamy się nie wyciągać siłowo kota z jego bezpiecznego miejsca (np. domku dla kota) – jeśli chcemy, aby kot ją opuścił, dużo lepiej jest używać różnego rodzaju sztuczek powodujących, że sam wyjdzie (np. ulubiony przysmak). Jeśli kota będziemy wyciągać na siłę, budka nie będzie w jego odczuciu bezpiecznym miejscem, gdzie czuje się zrelaksowany i spokojny.

Kocie-ABC.PL

Leave a Reply