Złe zachowania u kotów

Siberian cat (12 weeks) in front of a white backgroundKoty to bardzo uparte zwierzęta. Ich sposób myślenia całkowicie różni się od naszego. Tym bardziej właściciele tych czworonogów są bezradni, kiedy ich pupil zaczyna gryźć, drapać czy przestaje korzystać z kuwety.

Skąd się biorą takie zachowania?

Koty bardzo się od nas różnią. Ich myślenie jest znacznie mniej skomplikowane. Pojęcia takie jak zemsta nie są im znane – dlatego złe zachowania są często wołaniem o pomoc, a bardzo rzadko robieniem czegoś na przekór.

Niezachowywanie czystości
Koty z natury są czystymi zwierzętami. Jeżeli zaczynają załatwiać się na dywanie, klatce schodowej czy na kanapie – coś jest nie w porządku. Jeżeli zdrowotne przyczyny takie jak zapalenie pęcherza czy infekcje zostały wykluczone, a kot jest wykastrowany, należy dokładnie sprawdzić otoczenie kota: Czy kuweta ma odpowiednią wielkość? Czy jest czyszczona regularnie? Czy żwirek odpowiada kotu? Czy kot nie czuje się zagrożony przez zmiany, które zaszły w jego otoczeniu, i w ten sposób chce podkreślić swoje terytorium?

Czego nigdy nie powinieneś robić?
Nigdy nie wtykaj nosa zwierzaka, w miejsce, w którym kot chwilę wcześniej się załatwił. Ta metoda wywoła jedynie większy stres u kota i zaostrzy problem!

Jak wyeliminować drapanie?
Zapewnij kotu odpowiedniej wielkości drapak dla kota. Drapanie rzadko służy ostrzeniu pazurków, częściej jest to przejaw zaznaczania swojego terytorium. Łóżko nie jest dla kota funkcjonalnym meblem, jest po prostu platformą widokową, podobnie jak stół czy krzesło. Naucz kota, że tych mebli nie może drapać. Często wystarczy stanowcze „Nie!“ lub klaśnięcie w dłonie.

Agresywność
Agresja kota może być skierowana za równo przeciwko innym kotom jak i człowiekowi. Także tutaj pierwszym krokiem jest znalezienie powodu takiego zachowania. W takim wypadku zabierz kota do weterynarza lub innego specjalisty od kocich zachowań.

Drobne problemy
Każdy kot przechodzi czasami trudny okres. Zmiany w otoczeniu rodziny,  przeprowadzka albo nowy zwierzak mogą zdezorientować Twojego pupila na pewien czas. Nie obawiaj się konsultacji z weterynarzem czy innym specjalistą. Pieniądze wydane na fachową poradę zaoszczędzą stresu Tobie i Twojemu pupilowi.

Leave a Reply