Wstęp wzbroniony: do tego pokoju pies nie może wchodzić!

Wychowanie psaKiedy rodzina się powiększa, wszystko się zmienia. Obojętne czy dziecko jest już na świecie czy pojawi się za pewien czas, należy zaplanować przestrzeń w mieszkaniu. Wtedy terytorium psa ulega zmianie. Może się okazać, że pokój, do którego wcześniej pies wchodził bez problemu, staje się nagle terenem zakazanym.

Anton Fichtlmeier, ekspert w sprawach tresury psów, daje właścicielom czworonogów kilka wskazówek, jak nauczyć psa przystosować się do nowych warunków:

  • Najpierw zadaj sobie pytanie czy nowy zakaz nie jest dla psa niezrozumiały. Jeżeli wcześniej pies miał całkowity dostęp do danego pokoju, będzie chciał odzyskać swoje terytorium. Wtedy może dojść do konfliktu.
  • Jeżeli zdecydujesz się zmniejszyć terytorium psa, pamiętaj, że musisz być w tym postanowieniu konsekwentny.
  • Kiedy pies zbliży się do strefy zakazanej, musisz zareagować. Jasnemu „Nie“ powinna towarzyszyć reakcja. Rzuć na przykład plastikową butelkę wypełnioną drobnymi kamyczkami. Nie chodzi o to, aby trafić w psa i zranić go, tylko, aby go zdezorientować. Sposób ten nie działa jednak na każdego psa, musisz odkryć indywidualną metodę dla Twojego pupila. Nagradzaj go przysmakiem, jeśli powstrzyma się od wejścia do pokoju.
  • Z każdym kolejnym razem Twoja reakcja powinna być słabsza, aby uformował się stały nawyk.
  • Umocnij nawyk przez ustawienie fizycznej przeszkody w drzwiach do pokoju, np. przed drzwiami ustaw dwie butelki ze sznurkiem rozciągniętym pomiędzy nimi. Jeżeli pies będzie próbował przejść pod lub nad sznurkiem, przestraszy się spadających butelek. To wzmocni jego awersję do wchodzenia do pokoju.
  • Twój pupil zaakceptuje w końcu nowe terytorium, aby uniknąć dalszych konfliktów.

Mamy nadzieję, że garść powyższych porad pomoże poradzić sobie z tego typu nowymi sytuacjami zarówno dla właścicieli jak i ich pupili. Zainteresowanym osobom polecamy również nasz wpis w poradniku na temat wychowywania szczeniąt.

Leave a Reply