Kot lubi patrzeć z góry

Drapak dla kotaObserwując koty w naturze – nieważne, czy to pantery, czy też małe koty – łatwo zauważyć, że uwielbiają przesiadywać na drzewach. Każdy kot – także nasz domowy mruczek – lubi obserwować swoje terytorium z góry. Przebywanie wysoko sprawia, że nasz drapieżnik czuje się pewniej i każdy szmer nieznanego pochodzenia nie wywołuje u niego stanu alarmowego. W przeciwnym razie kot łatwo wpada w panikę i ucieka: dzieje się tak, ponieważ kot ma bardzo czuły słuch, a przebywając nisko z racji swojej wielkości widzi niewiele i ma problem z oceną zagrożenia: najpierw ucieka, a później dopiero patrzy przed czym (właśnie stąd biorą się sytuacje, gdy kot samodzielnie w popłochu biegnąc przed siebie jak najdalej od zagrożenia wbiega wysoko na drzewo, ale do zejścia potrzebuje pomocy ludzi).

My ludzie przyzwyczDrapak dla kotaailiśmy się do poruszania się w płaszczyźnie dwuwymiarowej – chodzimy po podłożu. Dla kota cały świat to wielka przestrzeń 3D – nie porusza się tylko w poziomie, ale też w osi góra-dół. Dlatego ciężko oduczyć kota wskakiwania na meble różnego rodzaju. Brak możliwości przebywania powyżej podłogi jest dla kota frustrujący – nie czuje się on wtedy bezpiecznie. Podłoga jest dla niego dobra do polowań czy niektórych zabaw, ale do dobrego odpoczynku czy patrolowania terytorium potrzebuje możliwości wspinania się i przemierzania pomieszczeń bez dotykania podłogi. Każdy chyba kot lubi też przesiadywać na posłaniu umieszczonym na parapecie obserwując ciekawy świat za oknem.

Jak więc uszczęśliwić naszego kota w zakresie organizowania trójwymiarowej przestrzeni przeznaczonej specjalnie dla niego? Pomocne tutaj będą wszelkie drapaki dla kotów, drzewka, domki, hamaki, półki i legowiska wiszące na ścianach czy kaloryferze, koszyki zawieszone pod sufitem i… niektóre nasze meble, które odpowiednio dobrane i ustawione pozwolą kotu przemieszczać się z jednego końca pomieszczenia na drugi bez dotykania podłogi, czyli tak jak lubi najbardziej. Dlaczego wDrapakiarto o to zadbać? Szczęśliwy kot i mający poczucie bezpieczeństwa zwykle jest bardziej przyjazny dla innych stworzeń (ludzi, innych zwierząt) i jest mniej narażony na choroby, które mogą być efektem stresu (o czym było wspomniane przy okazji tematu zabawek). Poza tym stworzenie kotu bezpiecznych dla niego elementów położonych wyżej, gdzie może się bawić i odpoczywać zmniejsza też ryzyko, że skoczy np. na naszą choinkę bożonarodzeniową.

Jakie drzewko, drapak czy legowisko wybrać? Tutaj trzeba brać pod uwagę stan zdrowia i sprawność kota, z czego wynikają jego umiejętności wspinaczki oraz skoków w górę i w dół. Warto przy tym wiedzieć, że przy skoku w górę, bardziej obciążone są tylne łapki, a przy zeskoku – przednie. Ponadto koty miewają swoje preferencje także odnośnie kolorystyki w zakresie jasne/ciemne oraz rodzaju tkanin. W przypadku posiadania większej liczby kotów trzeba pamiętać, aby dla każdego z nich był dostępny przynajmniej jeden „punkt widokowy” – w przeciwnym razie będą rywalizować o miejsce powyżej podłogi.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Grażyna Połomska (Kocie-ABC.PL)

Bibliografia:

– Magazyn Kocie Sprawy: „Kot w 3D”,

– Barfny Świat: „Jak urządzić dom przyjazny dla kotów”,

– S. Done, P. Goody, S. Evans, N. Stickland: „Atlas anatomii psa i kota”.

Leave a Reply