Kot potrzebuje polowań

Zabawki dla kotaCodzienne obcowanie z kotami sprawia, że czasami zapominamy, iż koty to drapieżniki, które w genach mają zakodowane polowanie – nawet jeśli urodziły się w ciepłym bezpiecznym domu i są dobrze najedzone. Potrzeba ruchu jest dla kota ważna tak samo, jak dobre odżywianie, ciepły dom czy odpowiednia opieka weterynaryjna. Kot pozbawiony bodźców, które miałby podczas polowania (czatowanie, podkradanie się i dopadanie ofiary), prędzej czy później zacznie być sfrustrowany, co z kolei niekorzystnie odbije się na jego zdrowiu.

Jak sobie poradzić z zadaniem dostarczenia kotu namiastki polowań? Świetnym rozwiązaniem są zabawy z kotem, które nie tylko dają mu rozrywkę, ale pozwalają rozładować także stres spowodowany różnymi czynnikami (np. remont, samotność w ciągu dnia, odwiedziny gości, monotonia i nuda lub przeciwnie – gwałtowne zmiany). Przewlekły stres jest dla kota zabójczy – może powodować nie tylko choroby psychiki, ale też prowadzić do chorób różnych narządów, a także do widocznych gołym okiem objawów takich jak uporczywe wylizywanie lub drapanie i wypadanie sierści na tle nerwowym (czasami błędnie uznawane za alergię), załatwianie się poza kuwetą, utrata apetytu, osowiałość i wiele innych – w tym agresja wyrażana przez ataki np. na nasze stopy. Czasami sama zabawa – bez podawania żadnych farmaceutyków – wystarczy do zbudowania w kocie poczucia bezpieczeństwa i zaufania do człowieka: oczywiście jest to proces długotrwały, ale bardzo skuteczny – i co ważne – pozbawiony skutków ubocznych.

Nie od dzisiaj wiadomo, że zdecydowanie łatwiej (i taniej) jest zapobiegać niż leczyć – dlatego każdy opiekun, któremu zależy na dobrym zdrowiu i samopoczuciu kota, powinien zadbać o odpowiednią porcję codziennej zabawy swojego mruczka. Na rynku jest dostępne wiele różnych zabawek dla kota – w tym różnego rodzaju wędki, piłeczki, lasery i zabawki edukacyjne, w przypadku łasuchów świetne są różnego rodzaju kule na smakołyki. Jakie zabawki wybrać? Tutaj niestety nie ma jednej uniwersalnej recepty – każdy kot ma swoje własne preferencje: jeden będzie szalał za wędką z naturalnymi furkoczącymi piórkami, a drugi nawet na taką zabawkę nie spojrzy, ale będzie szalał goniąc za piłeczkami z kocimiętką i dzwonkiem. Dlatego każdy opiekun sam musi popracować nad dobraniem właściwych zabawek dla kota… i później oczywiście się z nim bawić, bo nigdy nie powinniśmy zostawiać kota bez nadzoru podczas zabawy. Ponadto wspólna zabawa pozwala budować lepsze relacje z naszym podopiecznym.

Nawet kilkanaście minut zabawy wieczorem to wspaniały prezent dla naszego kota, który cały dzień na nas czekał. Nie pozwólmy, żeby jedyną „rozrywką” naszego kota było jedzenie w porywach do pogłaskania go. Kot potrzebujJak się bawić z koteme do zachowania zdrowia codziennej porcji ruchu. Nawet jeśli mamy więcej niż jednego kota, to ciężko się dwóm czy więcej kotom pobawić w polowanie. I ostatnia ważna sprawa: unikajmy zabaw takich, w których kot poluje na nasze dłonie – gdy zapamięta się w zabawie, może dość mocno nas podrapać i pokaleczyć zębami, a przecież ma być miło i przyjemnie – dla obydwu stron. Nie uczmy zabawy naszymi dłońmi nawet kociątek – gdy dorosną, będzie je trudno oduczyć takich nawyków.

Grażyna Połomska (Kocie-ABC.PL)

Bibliografia:

– Antonina Kondrasiuk (zoopsycholog.com): „Kot jaki jest i co z tego wynika”,

– Vetopedia: „Stres u kota”,

– Bafny Świat: „Dieta BARF a zdrowie psychiczne kotów”.

Leave a Reply