Zwierzęta domowe to nie zabawki!

Kot jako prezentNa liście urodzinowych lub świątecznych prezentów widnieje często życzenie otrzymania zwierzaka. Czy podarowanie go będzie rzeczywiście dobrym pomysłem?

Częstym argumentem takiego wyboru jest twierdzenie: „To będzie mój najlepszy przyjaciel!” Tym sposobem rodzice godzą się na zachciankę dziecka, a już po kilku tygodniach to oni stają się właścicielami nowego pupila. Już nie do obowiązków ich pociechy należy wyprowadzanie psa, czy opróżnianie kociej toalety, nie wspominając już o karmieniu. Po kilku dniach zachwytu nad nową „zabawką”, to rodzice przejmują obowiązki pana. By uniknąć takich sytuacji należy porozmawiać wcześniej z dzieckiem i uświadomić go, że nowy psiak czy kot to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim obowiązki. Dobrze jest również zaoferować mu swoją pomoc w opiece nad nowym „członkiem rodziny”, np. sporządzić grafik wychodzenia ze zwierzakiem na spacery, by czuł wasze wsparcie, a jednocześnie zdawał sobie sprawę z tego, że to on jest odpowiedzialny za swojego pupila.

Niewiele zmienia fakt, iż osoba, która życzy sobie zwierzaka na prezent to już nie dziecko, lecz dorosły. Ona tez musi być świadoma tego, że utrzymanie zwierzęcia związane jest z kosztami, regularnymi wizytami u weterynarza i codzienną opieką.

Zwierzak to dobry pomysł na prezent. Nie ulega jednak wątpliwości, że zanim się go podaruje, należy tą decyzję gruntownie przemyśleć, by szczęśliwy był nie tylko solenizant, ale przede wszystkim jego nowy pupil.

Leave a Reply